Mierz siły na zamiary

Część maturzystów wychodzi z błędnego założenia, że im więcej materiałów i podręczników kupią, tym lepiej. Tymczasem bardzo często połowa ćwiczeniówek i repetytoriów nie zostaje nawet otworzona, po zwyczajnie nie ma na to czasu. Kupując podręczniki, vademecum, repetytoria, zeszyty ćwiczeń, próbne arkusze maturalne i atlasy, zastanów się, ile z tych książek faktycznie będziesz w stanie przerobić. Przykładowo, jeżeli wybierzesz podręczniki przygotowane przez Wydawnictwo Nowa Matura, nie ma potrzeby kupować innych książek zawierających teorię. No, może poza dobrym repetytorium, które umożliwi ci powtarzanie i utrwalanie najważniejszych wiadomości. Planując naukę do matury, pamiętaj, że nie jesteś maszyną. Po drodze na pewno zdarzą ci się gorsze dni, albo zwyczajnie wypadnie ci coś ważniejszego. Dlatego postaraj się uwzględnić pewien margines czasowy, który da ci komfort psychiczny. Dzięki niemu nawet, jeżeli z jakiegoś powodu nie uda ci się zrealizować planu na konkretny dzień, i tak zdążysz przerobić cały materiał, który jest wymagany na maturze.

Kreatywne uczenie się – prostsze zapamiętywanie

Podczas uczenia się do matury, postaraj się jak najbardziej angażować się to co robisz. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie kolorowych zakreślaczy, robienie notatek na marginesach, tworzenie map myśli i streszczanie przeczytanego tekstu. Warto również znaleźć kogoś i opowiedzieć mu o tym, czego się właśnie dowiedzieliśmy. Będzie to od nas wymagało streszczenia informacji własnymi słowami, co pozytywnie wpłynie na ilość zapamiętanego materiału. Jeżeli lubisz się ruszasz, możesz np. chodzić po pokoju podczas uczenia się. Ciekawą opcją na zapamiętywanie, materiału, jest tworzenie notatek głosowych. Takie pliki można odsłuchiwać np. podczas jazdy do szkoły lub podczas wykonywania domowych obowiązków.

Jeżeli masz silną wolę, możesz spróbować uczyć się w grupie. Takie rozwiązanie sprawia, że można się wzajemnie motywować. Jednak w większej grupie, mogą pojawić się trudności z koncentracją. Czasami takie sesje naukowe w większym gronie kończą się po prostu zwykłym spotkaniem towarzyskim. Dobrze jest znaleźć jedną osobę, mającą podobne cele, jeżeli chodzi o naukę do matury. Dzięki temu, w chwilach zniechęcenia, łatwiej ci będzie zmotywować się do nauki. Wspólne cele łączą ludzi. Dobrym pomysłem jest również stworzenie sobie czegoś, co pozwoli monitorować postępy w nauce. Może to być papierowa tabelka lub coś w formie elektronicznej. Ważne, żeby znajdowało się w widocznym miejscu.

Książka zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com